Vocal Odası Yankı Yalıtımı

AnasayfaVocal Odası Yankı Yalıtımı

Vokal odaları, müzisyenler için en önemli araçlar veya en önemli yerlerdendir. Tabi ki bu odaların hazırlanması, sadece enstrümanların iyileştirilmesi veya yerleştirilmesiyle bitebilecek bir şey değildir. Şehir hayatının her alana yayılması, özel bir alan oluşturarak müzik işlemlerinin yapılmasını gerektiriyor.

Çevreye rahatsızlık vermemek için ses yalıtımının sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve çalışmaların bu şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Akustik vocal odası ses yalıtımı ve vocal kabini yankı yalıtımı, bu odalar için oldukça önemlidir. Zaman zaman müziklerde ses tonunun yüksek çıkması, kullanılan müzik aletlerinin seslerinin yüksek olması çevrede yaşayanlara rahatsızlık verebilir, bu da çalışmaların verimini düşürmeye yeter.

Vokal odaları, başında da belirttiğimiz gibi yüksek ses frekanslarının yer aldığı odalardır. Bu nedenle ses dalgalarının düşürülerek çevrede yaşayanları rahatsız etmeyecek seviyeye düşürülmesi gerekiyor. Bunun için kullanılan akustik paneller, İçinde kimse yokken reverberasyon süresi 0.3 sm / 0.5 sm, frekansı 125 Hz ile 4000 Hz olacak şekilde iç yüzeylerde anti-statik ses emici uygulamalarla yapılır. Zemin, taban gürültülerini absorbe edecek yapıdaki malzemelerin kullanılması da yine vokal odaları hazırlanırken dikkate alınması gereken detaylardır.